MKTG NaM - pasek na kartach artykułów
5 z 7
Przeglądaj galerię za pomocą strzałek na klawiaturze
Poprzednie
Następne
Przesuń zdjęcie palcem
Pod koniec roku 2020 r. na UAM studiowało blisko 1,5 tys....
fot. Waldemar Wylegalski

Obcokrajowcy na uniwersytetach w Poznaniu. Na jakie wsparcie mogą liczyć zagraniczni studenci?

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Pod koniec roku 2020 r. na UAM studiowało blisko 1,5 tys. cudzoziemców. W tegorocznej rekrutacji przyjęto ponad 1 tys. nowych osób (stan na 7 X) o obywatelstwie innym niż polskie. W tym najwięcej z Białorusi (449), Ukrainy (248), Chin (72), Turcji (65).

- W tym semestrze na UAM na studia częściowe w ramach wymiany akademickiej przyjechało 508 osób. Jest to najbardziej zróżnicowana grupa narodowościowa w historii UAM, jeśli chodzi o wymianę akademicką - zaznacza Agnieszka Książkiewicz z Biura Prasowego UAM.

Pomocą studentom z zagranicy służy Centrum Wsparcia Współpracy Międzynarodowej.

Kończą się również przygotowania do uruchomienia stacjonarnego Welcome Centre, które obecnie funkcjonuje już online, a jest przestrzenią dla wszystkich cudzoziemców studiujących na uczelni. Centrum oferuje możliwość organizacji wydarzeń integrujących Polaków i cudzoziemców, seminariów, prelekcji, pokazów, wystaw promujących kulturę i tradycję polską i inne.

Welcome Centre będzie stanowić też punkt informacyjny, który pomoże w orientacji na kampusach i między budynkami uczelni oraz wesprze w załatwianiu codziennych spraw i formalności niezbędnych np. do poprawnej legalizacji pobytu, uzyskania nr PESEL, zakwaterowania w Poznaniu czy założenia konta w banku lub uzyskaniu polskiego numeru telefonu z internetem.

- Welcome Centre będzie przeznaczony dla wszystkich członków społeczności akademickiej UAM nieposługujących się na co dzień biegle językiem polskim - wyjaśnia Książkiewicz.

Otwarcie Welcome Centre UAM ma nastąpić na parterze Collgium Martineum jeszcze przed Świętami Bożego Narodzenia lub z początkiem semestru zimowego, w lutym 2022 r.

Uczelnia wydała też przewodnik "Welcome Guide" dzięki finansowaniu Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej NAWA. Książka zawiera również ulotkę wprowadzającą.

Poza tym powstał kalendarz wydarzeń uniwersyteckich z zaznaczeniem świąt ponad 30 państw, z których pochodzi ponad 90 proc. studentów, a także z uwzględnieniem wszystkich świąt głównych religii świata.

UAM proponuje również cykliczne spotkania online, podczas których cudzoziemcy dowiadują się o specyfice życia w Polsce, znaczeniu poszczególnych świąt w kulturze i świadomości Polaków. Spotkanie promuje także turystyczno-krajoznawcze walory Wielkopolski.

- Na UAM prężnie działa także Erasmus Student Network – sieć samopomocowa studentów w ramach programu Erasmus+, która organizuje wiele wydarzeń dla studentów zagranicznych, np. Orientation Week, połączony ze zwiedzaniem miasta i odkrywaniem życia studenckiego Poznania - dodaje Książkiewicz.

Co więcej na UAM działa Studium Języka Polskiego i Kultury Polskiej dla Cudzoziemców. Organizuje ono bezpłatne kursy języka polskiego dla studentów zagranicznych I i II roku studiów (I i II stopnia) oraz studentów przyjeżdżających w ramach wymian międzynarodowych.

Sprawdź, jak inne poznańskie uczelnie ułatwiają studiowanie cudzoziemcom w swoich murach --->>>

Zobacz również

Korupcja polityczna? – pytają radni w powiecie krakowskim. PiS rozlicza swoich

Korupcja polityczna? – pytają radni w powiecie krakowskim. PiS rozlicza swoich

Kuriozalna decyzja sędziego w Ekstraklasie. Wyrzucił piłkarza za podanie piłki

Kuriozalna decyzja sędziego w Ekstraklasie. Wyrzucił piłkarza za podanie piłki

Polecamy

Kroję botwinkę, wkładam do słoików i robię prostą zalewę. Na zimę będzie idealna

Kroję botwinkę, wkładam do słoików i robię prostą zalewę. Na zimę będzie idealna

Pleszewianin na czele jednego z największych banków w Polsce!

TYLKO U NAS
Pleszewianin na czele jednego z największych banków w Polsce!

Nowa atrakcja w Tatrach. Zobacz, ile kosztują bilety

Nowa atrakcja w Tatrach. Zobacz, ile kosztują bilety