Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Układają kostkę Rubika w sieci. Trwa Puchar Polski online w speedcubingu!

Maciej Gładysiewicz
Maciej Gładysiewicz
250 zawodników rywalizuje ze sobą aż w 10 konkurencjach. Oprócz klasycznej kostki Rubika 3x3x3, uczestnicy Pucharu Polski Online zmierzą się z małą kostką 2x2x2, większymi kostkami 4x4x4 i 5x5x5, Pyraminxem (czterościan w kształcie piramidy), dwunastościennym Megaminxem, zmiennokształtnymi Squarem i Skwebem, a niektórzy rywalizują układając kostkę Rubika jedną ręką.
250 zawodników rywalizuje ze sobą aż w 10 konkurencjach. Oprócz klasycznej kostki Rubika 3x3x3, uczestnicy Pucharu Polski Online zmierzą się z małą kostką 2x2x2, większymi kostkami 4x4x4 i 5x5x5, Pyraminxem (czterościan w kształcie piramidy), dwunastościennym Megaminxem, zmiennokształtnymi Squarem i Skwebem, a niektórzy rywalizują układając kostkę Rubika jedną ręką. Polskie Stowarzyszenie Speedcubingu
Szykujcie się na sobotę, żeby zobaczyć mistrzów świata w akcji. Więcej szczegółów znajdziecie na stronie oraz facebooku Polskiego Stowarzyszenia Speedcubingu.

Speedcubing, czyli układanie kostki Rubika na czas, to jedna z wielu dyscyplin sportowych, którą dotknęły obostrzenia związane z koronawirusem. Układanie kostki Rubika można w prawdzie ćwiczyć w domu, ale zawody, będące nieodłącznym elementem życia każdego speedcubera, odbywały się przed pandemią średnio co dwa tygodnie, w różnych miastach w Polsce. Były one nie tylko miejscem rywalizacji, ale okazją do spotkań, wymiany doświadczeń i budowania przyjaźni poprzez wspólną pasję.

Na szczęście do rywalizacji z kostką Rubika stadiony nie są konieczne dlatego zawody speedcuberów szybko udało się przenieść do internetu. Pierwsza rywalizacja online odbyła się już pod koniec marca i spotkała się z dużym zainteresowaniem zawodników. Na kontynuację nie trzeba było długo czekać. Właśnie ruszył pierwszy, z cyklu sześciu eventów, w ramach Pucharu Polski Online 2020.

Od środy do soboty, 250 zawodników rywalizuje ze sobą aż w 10 konkurencjach. Oprócz klasycznej kostki Rubika 3x3x3, uczestnicy Pucharu Polski Online zmierzą się z małą kostką 2x2x2, większymi kostkami 4x4x4 i 5x5x5, Pyraminxem (czterościan w kształcie piramidy), dwunastościennym Megaminxem, zmiennokształtnymi Squarem i Skwebem, a niektórzy rywalizują układając kostkę Rubika jedną ręką.

Część układanek uczestnicy rozwiązują nagrywając swoje próby i przesyłając je sędziom, ale królowa konkurencji – klasyczna kostka Rubika 3x3x3 odbywa się online, na żywo. Wykorzystując program do wideokonferencji, każdy zawodnik połączy się z sędzią i pod jego czujnym okiem wykona pięć ułożeń. Posiadacze najlepszej średniej spotkają się w finale w sobotę, 9 maja wieczorem.

Finałowa rywalizacja dostępna będzie dla szerokiej publiczności na Youtube. Warto już dzisiaj zaplanować sobie sobotni wieczór z kostką. Nieczęsto zdarza się bowiem zobaczyć na żywo ułożenia kostki Rubika trwające mniej niż 10 sekund, a mogą się zdarzyć nawet pięciosekundowe solvy.

Polscy speedcuberzy należą do światowej czołówki. Czterech z nich to aktualni mistrzowie świata (!): Maciej Czapiewski w małej kostce 2x2x2, Łukasz Burliga w Skweb oraz Tymon Kolasiński i Dominik Górny w Piraminx. Do Dominika należy rekord w pojedynczym ułożeniu Piraminxa, a Tymon ma najlepszą na świecie średnią.
W klasycznej układance pana Rubika 3x3x3 aż dwóch Polaków jest w pierwszej dziesiątce światowego rankingu, obaj z czasami poniżej 5 sekund. To wspomniany już Tymon Kolasiński z czasem 4,51 na miejscu siódmym, a zaraz za nim na ósmym miejscu plasuje się Jakub Kipa z czasem 4,59. Tymon jest również właścicielem piątej średniej na świecie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dronowa Dolina, czyli wydarzenie dla pasjonatów nowych technologii

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto